Најдобриот фудбалер на Велс, Герет Бејл е разочаран по денешниот пораз од Иран (0:2) во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство.

– Нема друга опција освен да кажеме дека жалиме за овој пораз. Многу е тешко да се преболи ова. Во вториот дел иранските играчи не надмудрија. Мора да продолжиме да одиме напред, а не да ги спуштаме главите. Ќе биде многу тешко, знаеме, но мора да се бориме до крај и да се обидеме да ја поминеме групата, изјави Бејл.

Иран е втор во групата Б со 3 бода, Велс е последен со 1 бод.

Следниот натпревар Велшаните го играат на 29 ноември против Англија и само победа ги остава во игра за пласман во осминафиналето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.