Велшкиот фудбалер и член на Реал Мадрид, Герет Бејл се врати во Тотенхем, објавено е на веб-страницата на „Спарс“. Тој ќе игра за клубот од Лондон на позајмица.

Претходно беше објавено дека Тотенхем е подготвен да му ја исплати на Бејл целата плата, а Реал ќе ги преземе бонусите.

Бејл се приклучи на Реал Мадрид од Тотенхем летото 2013 година. Сумата за трансфер беше 101 милион евра. Минатата сезона, 31-годишниот велшки напаѓач учествуваше на 16 првенствени натпревари во Шпанија, на кои постигна два гола и оствари две асистенции.

Договорот на фудбалерот со мадридскиот клуб важи до летото 2022 година

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.