Играчот за врска на Барселона, Френки де Јонг, кој изминатиот викенд го повреди глуждот, ќе биде надвор од теренот најмалку три недели, односно до следната репрезентативна пауза, изјави денеска тренерот на каталонскиот клуб, Чави.

Холандскиот фудбалер беше стандарден во составот на Барселона на сите натпревари сезонава во шпанската ла Лига пред да биде заменет во првото полувреме против Селта Виго во саботата.

Тоа ќе биде значаен недостиг за нас. Френки е клучен за нашата игра, особено во светло на одличната форма во која се наоѓаше, рече Чави.

Барселона по што до репрезентативната пауза ја очекуваат дуелите против Севиља, Порто и Гранада.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.