Екипите на Спортинг Лисабон и Барселона ќе играат во финалето од УЕФА Лигата на шампиони (ЛШ) во футсал, во хрватскиот град Задар.

Спортинг, кој ја освои европската титула во 2019 година, во првото полуфинале вчера го совлада петкратнот првак на Европа, шпански Интер, со 5:2 и се пласираше во своето четврто финале во последните пет сезони.

Во второто полуфинале, Барселона со 3:2 го надигра Каират од Казахстан.

Финалето меѓу Барселона и Спортинг ќе се игра утре со почеток од 20 часот во салата „Крешимир Ќосиќ“ во Задар

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.