Кандидатот за претседател на Барселона, Жоан Лапорта проговори за неговата желба да го продолжи договорот со напаѓачот Лионел Меси.

– Потребна ни е конкурентна понуда. Тој е победник и сака да победува со Барселона. Ќе дадам се од себе да го задржам. За тоа ни треба добра понуда. Ако прашате дете, кој е најдобар фудбалер на светот, сите веднаш одговараат на Меси. Тој е бесценет, ги цитира зборовите на „Лапорта“ Скај Спортс.

На 31 јануари беше објавено дека Меси е незадоволен од објавувањето информации за неговиот договор и може да ја напушти Барса. Неговиот договор со клубот истекува во летото 2021 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.