Австралија немаше сили за изнанадување против големата Аргентина. Чесен пораз од 2-1 иако во финишот „кенгурите“ можеа да израмнат.

Најголемото промашување го имаше  Лаутаро Мартинез отако Меси  сензационално го „вработи“ напаѓачот, кој беше сам, но тој шутираше очајно и топката заврши далеку над голот.

Австралија намали на 2:1, откако Гудвин шутираше од далечина, но топката го погоди Нахуел Молина и го измами Емилијан Мартинез. Сокерос се вратија во игра.

Во четврртиалето Аргентина ќе игра со Холандија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.