Баерн Минхен се избори за полуфинале во Лигата на шампионите откако во петокот ја совлада Барселона со 5:2 на гостувањето кај Естадио да Луз во Лисабон.

Томас Милер го отвори резултатот за екипата на Баварците во четвртата минута, но Барселона изедначи само три минути подоцна благодарение на автоголот на Давид Алаба.

Хрватскиот напаѓач Иван Перишиќ ја постави германската страна во водство повторно во 22-та минута. Оттогаш беше мазно пловење за Баерн, додека Серж Гнабри, Џошуа Кимих, Роберт Левандовски и Филипе Кутињо ги добија своите имиња на резултатот во убедливата победа со Милер и Кутињо како двојни стрелци.

Баерн ќе го чека победникот од утрешниот натпревар помеѓу Манчестер Сити и Лион.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.