Аталанта вчера го совлада Каљари (1:0) на гостински терен во 30. коло од Италијанското фудбалско првенство. Клубот од Бергамо го постигна 41-от гостински гол во сезоната во Серија А. Ова е најдобриот резултат во историјата на лигата, по 15 одиграни мечеви на гостински терен.

Вкупно во тековното првенство, Аталанта има 83 гола. во моментот екипата го зазема 4. место на табелата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.