Аталанта синоќа ја совлада Парма на гостински терен со 2:1 во мечот од 37. коло од италијанскиот шампионат и изедначи достигнување на Јувентус.

Клубот Бергамо има постигнато 98 голови оваа сезона и го повтори успехот на Јувентус од сезоната 1951/52.

Рекордот по ефикасност му припаѓа на тимот на Милан од сезоната 1949/50 година, кога постигна 118 голови.

Аталанта, по 37 натпревари, го зазема второто место на табелата во Серија А

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.