Арсенал ја прекина серијата порази и тоа на Стемфорд Бриџ каде го совлада Челси со 4-2, Манчестер Сити со убедливи 3-0 беше подобар од Брајтон и се врати на врвот во Премиерлигата.

Арсенал беше во очајна форма, па Челси влезе како фаворит во лондонското дерби, но топчиите ги освоија трите бода.

Нектија во 13. минута донесе водство за Арсенал од 1-0, но само четири минути подоцна Тимо Вернер го изедначи резултатот на 1-1.

Во 27. минута Смит Роу го врати водството за Арсенал, овојпат од 2-1, но и оваа предност на гостите не траеше многу бидејќи капитенот Аспиликуета изедначи пет минути подоцна.

Во 57. минута Нкетија постигна втор гол на мечот за водство на Арсенал од 3-2. Оваа предност не ја пропуштија, напротив, ја зголемија со гол на Сака од пенал во 92. минута за конечна победа од 4-2.

Манчестер Сити се врати на врвот во Премиерлигата откако со 3-0 го победи Брајтон.

Гостите пружија отпор во првото полувреме, но се распаднаа во 53. минута кога Марез даде гол за водство а Манчестер Сити од 1-0.

Во 65. минута Фил Фоден зголеми на 2-0, а конечните 3-0 беа дело на Бернардо Силва во 82. минута.

Евертон со гол на Ришарлисон во 92. минута се спаси од пораз против Лестер, мечот заврши 1-1, а гостите водеа со погодок на Барнс уште во петтата минута.

Њукасл со гол на Алмирон во 32. минута го победи Кристал Палас со 1-0.