Eден од најдобрите албански репрезентативци е голманот Штракоса.29-годишниот Томас е семеен човек и често објавува фотографии со родителите и братот. Роден е во Грција, а моментално настапува за англискиот клуб Брентфорд.

Кога не е на терен, ужива да чита книги и да слуша музика, особено Еминем. Во една прилика изјави дека доколку не игра фудбал, сигурно ќе биде рапер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.