На мечот со светскиот првак Франција, Албанија го пушти новиот стадион нарачен “Air Albania”. Националната арена се наоѓа во Тирана и е изградена на местото на стар стадион кој бил срушен.

Може да прими 22.500 гледачи и е еден од најубавите објекти на Балканот. Правен е во англиски стил, без атлетска патека. Ќе може да се играат сите мечеви освен филале на Лигата на шапионите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.