Играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг се најде во сферата на интерес на Баерн.

Клубот од Минхен прави сè што е можно за да го ангажира 24-годишниот холандски фудбалер, пишува „Marca“.

Де Јонг му е потребен на Баерн овој зимски преоден рок.Така следната недела ќе биде одлучувачка за играчот од средниот ред.

Претставниците на Баварците веќе стапиле во контакт со агентите на играчот за првични разговори. Но, доколку сега не е можно да се ангажира Де Јонг, Баерн ќе се обиде да го направи тоа на лето.

Истовремено, се забележува дека меѓу Баерн и Барселона има тензични односи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.