Aдвокатот на Диего Марадона, Матијас Морла, испрати остри критики за лекарите кои требало да се грижат за неговиот клиент.

Необјасниво е дека 12 часа мојот пријател не доби внимание и беше оставен без надзор од медицинскиот персонал кој требаше да го стори тоа. Брзата помош возела половина час. Ова е криминално идиотизам. Овој факт не треба да се занемари и ќе ве замолам да ја испитате работата до крај. Како што Диего ми рече: „Ти си мојот војник, постапувај без милост“ – изјави Морла, осврнувајќи се на извештајот за смртта на обвинителството на општината Сан-Исидро.

Марадона почина вчера на 60-годишна возраст од срцев удар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.