Македонија оваа година со „Proud“ на Тамара Тодевска направи вистински успех на песна за Евровизија, еве кои земји, гласаа на нашата македонска претставничка:

Пет поени од Португалија, 8 поени од Азербеџан, Малта за Македонја даде 3 пени, Сан Марино 1 поен, 3 поени од Холандија, Црна Гора 7 поени, 8 поени од Полска, 10 поени од Норвешка, Австрија 12 поени, 12 од Обединето Кралство, 10 од Италија, Албанија 12, Унгарија 10, Молдавија 12. Ирска 5 поени, Ерменија 10 поени додели за Македонија, Романија 7 поени, Австралија 7 поени, 4 поени од Русија, Германија и додели 7 поени на нашата земја, Хрватска 10, Србија12, Исланд 8 поени, Грција 1 поен, Летонија 8, Чешка 7, Данска 10, Франција 7 поени, Финска 7, Швајцарија 12, Словенија 2 поени.

 

следуваат гласовите на публиката…

 

 

 

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.