Откако американската актерка Деми Мур откри дека била силувана на 15 години, американските медиуми го открија идентитетот на силувачот.

Станува збор за Базил Думас, попознат како Вал Думас, богаташ со грчко потекло кој го држел популарниот ресторан и клуб „Кафез на лудилото“.

Клубот беше многу популарен кај славните личности како Силвестер Сталоне, Елтон Johnон и други во 1970-тите.

Думас, кој имал 48 години кога Деми имала 15 години, бил оженет и имал деца во моментот кога се случил инцидентот опишан од актерката.

За Деми нема да има правда, бидејќи Базил починал во 1997 година, пренесува „Метро“. Една година откако ја силувал, Деми ја напуштила мајка си, отишла во Холивуд и станала голема ѕвезда, а Вирџинија починала во 1998 година.

Злоставувањето се случило кога Деми имала 15 години во хотелот каде живеела со нејзината мајка. Кога се вратила во собата Деми затекла постар маж кој имал клучеви во нивната соба. Ја силувал, а потоа признал дека ѝ платил на нејзината мајка 500 долари за да спие со неа.

Тоа беше силување и поразително предавство кога тој човек ме праша: „Какво е чувството кога родената мајка ќе те продаде за 500 долари?“, напишала таа во својата автобиографска книга.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.