Херојот на култните филмови тивко ја преживеал смртта на својот син, но кога проговорил, неговите зборови расплакале милиони. За повеќето од нас, одењето на кино е начин на бегство од реалноста, изгубени во имагинацијата, каде на крајот ликовите секогаш имаат среќен крај. Дали некогаш сте размислувале за актерите со кои ја заборавате реалноста? Кој нив ги лекува кога страдаат?

Силвестер Сталоне, по загубата на својот најстар син Сејџ, привремено се повлече од сцената. Сејџ бил прво дете на Силвестер и сопруга на Саша Чак. Починал на 36-годишна возраст, на 13. јули 2012. година, во неговиот стан во Лос Анџелес од срцев удар предизвикан од атеросклероза.

Смртта на синот, го урнала храбриот Роки. Тој барал осаменост и приватност.  Силвестер Сталоне тогаш рекол:

Никаква болка не е поголема од тоа кога родителот ќе изгуби дете. Затоа ги замолувам луѓето да покажат почит кон сеќавањето на мојот талентиран син и да сочувствуваат со љубовта на неговата мајка Саша. Оваа болна загуба ќе остане со нас до крајот на животот. Сејџ беше нашиот првороден и центар на нашиот универзум, и јас понизно ве замолувам да не ја нарушувате мојата душа и сеќавањето на мојот син “.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.