Нашата претставничка за песна на Евровизија Тамара Тодевска и нејзината „Proud“ од публиката доби 58 поени. Вкупно 295 поени, ова досега е најголемиот успех на нашата земја на Евросонг, Тамара се бореше за прво место, долго време беше прва на листата, па меѓу првите три, за на крај да се најде на осмото историско место.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.