Европската радиодифузна унија ги објави резултатите од гласањето во полуфиналните вечери наЕвровизија, која се одржа во Ротердам, Холандија.

Македонскиот преставник, Васил Гарванлиев, кој настапи на првата полуфинална вечер со песната “Here I stand”, и не се пласираше во финалето, бил претпоследен со 23 гласа.

Најмногу, 8 поени Македонија добила од Словенија преку телевоутинг.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.