Жељко Јоксимовиќ синоќа со два концерти во Македонската опера и балет ја разнежни македонската публика пред новогодишните празници. Со третиот дел од проектот „Два света”, Жељко втор пат дојде во Скопје, и ги испеа хитовите со џез аранжмани од колегите од некогашните Ју-простори. Можеа да се слушнат песните на Тома Здравковиќ, „Земљо моја“ од Исмета Крвавац, „Неко те има ночас“ од култната југословенска група „Екатерина велика“…

„Балкан експрес“, „Грлом у јагоде“ и „Балкански шпион“ беа темите кои беа изведени во вториот дел посветен на филмска музика во кој настапот го збогати со извадоци од филмовите кои одеа во позадина на видео бим.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.