Британскиот рапер Кадет (Блејн Камерон Џонсон) загина на 28-годишна возраст во сообраќајна несреќа во Стафодшир додека патувал кон закажан настап, објави Би-би-си.

Несреќата се случила рано утрово, а раперот бил на совозачкото место во такси возило. Полицијата потврдила дека музичарот починал на самото место во судир на две возила.

Кариерата на Кадет доживеа скок по песните „Letter to Krept“, „Instagram girls“ и „Advice“.

„Напорно работам секој ден и знам дека ќе дојдам до своето“, рекол раперот во едно интервју.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.