Пејачката Мадона (65) пред 34 години сними реклама за Пепси, која веднаш беше откажана, но сега гордо го слави нејзиното последно емитување.

Снимен е во 1989 година за да го промовира објавувањето на песната „Like A Prayer“, но поради бунтот на религиозните групи и самиот Ватикан, музичкото видео беше откажано.

Во средата Мадона му се заблагодари на Пепси што конечно ја здогледа светлината на денот.

– Ви благодариме на Пепси што конечно ја сфати генијалноста на нашата соработка. Уметниците се тука да го нарушат мирот – напиша таа на својот Инстаграм профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Madonna (@madonna)

Двоминутната реклама за прв пат се емитуваше на 2 март 1989 година, ден пред објавувањето на спотот за песната „Like A Prayer“. Наводно, договорот бил вреден повеќе од 5 милиони долари, пишува Дејли Мејл.

Рекламата е снимена во црно-бело во која помладата Мадона седи на телевизорот со Пепси во раката и се гледа себеси на ТВ екранот.

На него се гледа како таа танцува на улиците навечер носејќи сребрен ѓердани со привезоци со крстови и длабоко деколте.

На верските групи им пречеа сцените на палење крстови и заведувањето на светителот, а видеото го осуди дури и Ватикан.

И покрај тоа што рекламата достигна 250 милиони во повеќе од 40 земји, Пепси мораше да ја повлече рекламата и да го откаже спонзорскиот договор со Мадона.

Рекламата конечно се емитуваше во вторникот на MTV Video Music Awards. Пејачката не присуствуваше на наградата поради подготовките за турнејата.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.