Македонскиот музички амабасадор, Влатко Стефановски на Балканот претставува синоним за единство, за гитарска вештина, за виртуозност. Емоционалната врска со гитарата и вонсериската вештина го ставија на мапата на најзначајни музичари во регионов, а оваа титула која ја носи од почетокот на својата кариера ја оправда и пред десетина дена, со големиот концерт кој што го одржа во концерната сала Лисински во Загреб каде настапи заедно со Загребската Филхармонија.

За импресиите од концертот, она што досега ја има одбележано неговата четири децинска кариера, за синот Јан, но и болката после смртта на сопругата Гордана и братот Горан, Влатко Стефановски говорел пред камерата на „Бекстејџ“, а интервјуто може да го погледнете во продолжение.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.