Во тек се последните подготовки за последната вечер на Изборот за песна на Евровизија, кога учесниците ќе се обидат да дојдат до победата, а квотите за победникот на овогодинешното натпреварување се набљудуваат и според најавите главен фаворит за победа со 28% шанси е Италија.

Кога станува збор за пласман на одредени земји на тековните квоти на обложувалниците на Евровизија, првото место е убедливо заземено од Италија, која на својот мајчин јазик е претставена од групата „Манескин“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Måneskinxd🥴 (@damiano_my_moon)

Германија, Италија, Шпанија, Франција, Велика Британија и Холандија се пласираа директно во финалето, а по првата вечер им се придружија Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Литванија, Кипар, Шведска, Белгија и Украина. По второто полуфинале беше одлучено да се гледаат претставниците на Србија, Албанија, Бугарија, Молдавија, Португалија, Исланд, Сан Марино, Швајцарија, Грција и Финска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.