Елис Марсалис jуниор, џез-легенда во Њу Орлеанс, почина во средата, изјави за Си-Ен-Ен Музичкиот директор на Центарот Елис Марсалис, Емиритус Квинт Дејвис.

Марсалис имаше 85 години. Причина за смртта биле компликации од „Ковид-19“, изјави неговиот син Бранфорд Марсалис за Њујорк Тајмс.

Елис Марсалис беше легенда. Тој беше прототип на она на што мислиме кога зборуваме за џезот во Њу Орлеанс“, рече градоначалникот на Њу Орлеанс,  ЛаТоја Кантрел во изјавата во средата вечер. Тој беше учител, татко и икона – и зборовите не се доволни за да ја опишат уметноста, радоста и чудата што тој му го покажа на светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.