Украина е главен фаворит на овогодинешната песна на Евровизија. Слично како кога Руслана победи во 2004 година благодарение на протестите на „Портокаловата револуција“.

Така и сега победа се предвидува на групата „Kalush orkestra“ со песната „Стефанија“.

Интересно е што на овој избор победи Алина Паш, која подоцна беше дисквалификувана бидејќи пред неколку години го посетила Крим кој сега е руски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.