На 16 март 2022 година во Скопје, во Младинскиот културен центар (МКЦ) гостува „The Underground Youth“, овојпат со нивниот нов тотално различен материјал од сите претходни изданија.

„The Underground Youth“ е бенд предводен од Крег Даер, формиран во Манчестер, со седиште во Берлин. Бендот го објави „Falling“, својот десетти албум на 12 март 2021 година преку Fuzz Club Records. Во новиот албум бендот ја менува својата остра постпанк-меланхолија за попрефинет и соголен звук, кој влегува во светот на романтичниот фолк-ноар. Значајно отстапување од примарниот интензитет, кој го знаеме од претходната работа на групата, „Falling“ прикажува помек, повеќе филмски музички пејзаж обликуван со акустични гитари, пијано, хармоника и големо присуство на виолина и гудачки аранжмани.

Албумот е производ на вознемирувачкиот и непознат свет во кој сега се наоѓаме. „Falling“ беше снимен помеѓу Крег и апартманите (претворени во домашни студија) на гитаристот/продуцентот Лео Каге.

Албумот ме враќа на мојот начин на пишување од нашите најрани изданија, пишувајќи ги демо-снимките како соблечени акустични записи дома. Она што започна како збир на романтични и длабоко лични песни, ги презеде и околните фрустрации и чувства кон ситуацијата во која се најдовме. Создаден од неизвесност и тага и како светската пандемија ја промени индустријата во која напредувавме, овој албум исто така функционира како љубовно писмо до минатото, раскажува Крег.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.