Мажот на пејачката Ники Минаж, Кенет Пети(41) во средата бил во сојузниот затвор, а медиумите наведуваат дека сам се предал на полицијата откако против него била поднесена тужба на државно ниво.

Кенет се преселил во Калифорнија во јули 2019 година, но кога полицијата во ноември 2019 година го запрела утврдила дека тој се уште не е регистриран како сексуален престапник. Полиицијата утврдила дека Пети е регистриран како сексуаален престапник во државата Њујорк, но дека никогаш не се регистрирал во Калифорнија, како што налага законот, иако во Калифорнија се преселил 4 месеци претходно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.