На Градскиот плоштад во Скопје граѓани и музичари му оддаваат последна почит на Аки Рахимовски, еден од најдобрите рок-пејачи во регионот, фронтмен на групата „Парни Ваљак“. Попладнево отворена е Книга на жалост. Вечерва граѓаните ги слушаат неговите песни, се присетуваат на неговите настап, ги коментираат неговите анегдоти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.