Стинг сподели на Инстаграм нова изведба на неговиот хит „Руси“ од 1985 година за поддршка на Украина. Првично издаден како сингл од неговиот дебитантски соло албум The Dream of the Blue Turtles, „Russians“ беше инспириран од Студената војна меѓу Соединетите држави и тогашниот Советски Сојуз. Песната, која ја критикува доктрината за заемно сигурно уништување, стана хит на Топ 20, достигнувајќи го 16-то место на Billboard Hot 100.

Ретко ја пеев оваа песна во годините откако беше напишана, бидејќи никогаш не мислев дека повторно ќе биде актуелна“, рече Стинг во својот спот. „Но, во светлината на крвавата и тажно погрешна одлука на еден човек да нападне мирен, незагрозен сосед, песната е, уште еднаш, молба за нашата заедничка човечност.

За храбрите Украинци кои се борат против оваа брутална тиранија, како и за многуте Руси кои протестираат против овој гнев и покрај заканата од апсење и затвор: Ние, сите ние, ги сакаме нашите деца“.

Насловот на видеото на Стинг ја вклучуваше и адресата за испорака на складиштето во Полска што дистрибуира пакети за нега во координација со Вооружените сили на Украина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.