Семејството Дујмиќ одлучи да ги донира органите на починатиот музичар Ратко Дујмиќ, откри хрватскиот композитор Ненад Нинчевиќ, еден од најблиските пријатели на фронтменот на „Нови фосили“

Тешко ми беше сите овие денови. Рајко имаше добро срце и мека душа… Бевме пријатели 35 години и никогаш не сме се скарале. Тој беше апсолутен позитивец, но повремено се самоуништуваше и тоа беше негова единствена маана, изјави Нинчевиќ.

Дујмиќ почина вчера, како последица од сообраќајната несреќа во областа Равна Гора во централна Србија. Погребот е закажан за следната недела во Загреб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.