Оперските пејачи Игор и Ана Дурловски заедно со нивните деца за изведуваат македонската песна „Налеј, налеј“.

Малку Македонија во друга верзија, пишува пејачот за видеото снимено во античкиот театар во Хераклеа, Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.