Денес, со почеток од 12 часот ќе се одржи матине со Амок радио во живо од плато МКЦ.

Создадено во еден од најпредизвикувачките периоди за нашата сцена и израснатo во идејата за обезбедување и здружување на заедницата, Амок радио е некомерцијална музичка платформа со тенденција да промовира квалитетна музика и дискусии од целиот свет. На радиото Амок, локални и меѓународни уметници, музичари и диџеи, како и музички ентузијасти и претстојни таленти слободно се вклучуваат и се надополнуваат во безбедната зона.
Покрај радиото, во рамките на четирите sида на студиото функционира и Wax Revival Store – единствената продавница за плочи во Македонија која се фокусира на денс музика – со нивната прва физичка продавница. Радио „Амок“ работи од „Парк СФ“ во Скопје од јануари 2021 година и е резултат на соработка помеѓу два од најпознатите диџеј колективи во земјата, „Oubli“ и „Скопски грув“, како и „Wax Revival Store“ и „L’angolo Di Caffe“.

Програма и саатница:
12:00 | „Analog Shuffle“ со Djagi
13:00 | „Any Sound Is Valid“ со AKA Thesaur
14:00 | Celebrate Life – Past, Present, Future со Индог
15:00 | Промоција на „Neboder“ – ново издание на Мирко Попов Quartet
16:00 | „Jealous Mars“ со Виктор Иванов
Влезот е слободен. Настанот ќе биде реализиран согласно протоколот за огранизирање настани на отворен простор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.