Марко Кутлиќ, момчето кое неодамна ја промовираше темата „Буди моја ноќ“ и кое откри дека заради предметот историја во училиште, но и омилениот пејач и свој музички идол Тоше Проески ја засакал Македонија, има нова песна. Овој пат станува збор за дуетот со наслов „Заплесала је с љетом“ и повторно истиот има огромна желба да го сподели со македонската публика.
Марко Кутлиќ и Матија Цвек се познати лица на музичката сцена во Хрватска. Предводници се на младата генерација музичари, а заради летниот хит ги здружија силите. Се работи за два врвни вокали, фузија на фанк и рок, што овој пат делува како добитна комбинација – првиот такт, вториот и песната веќе не излегува од глава. Музиката е нивна, односно тие се автори, текстот е на Матија и Александар Чубрило, а продукцијата на Алан Довиќ и Антонио Перина
Пријателството и дружењето резултираа со одлична песна, а двоецот не го крие воодушевувањето.

Се радувам заради оваа соработка. Мислам дека имаме супер квалитетна летна „зафрканција“. Марко е еден од најдобрите вокали на генерацијата и со мерак ќе ја пееме оваа песна во сите прилики, вели Матија.

Најдобрите работи се случуваат од забава и случајно, пак, вели Марко

Песната дојде сосема случајно и спонтано, како и сите најдобри работи во животот. Создадовме една сериозно-несериозна песна. Верувам дека ќе им се допадне на сите и дека луѓето брзо ќе ја засакаат и ќе уживаат во неа.

За „Заплесала је с љетом“ е снимен и спот, под режисерската палка на Дарио Радусин, и во него освен Марко и Матија се појавуваат уште неколку познати лица кои одлично се вклопија ретро естетиката на приказната која го обележува целото видео.

Марко инаку во моментов е во фаза на снимање на вториот студиски албум, додека првенецот на Матија „Избирљиво и случајно“ сè уште одлично се држи на првата позиција кога станува збор за продажбата и слушаноста, а летото е пред нас – затоа Заиграјте со летото!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.