Повеќе од 18.000 луѓе во публиката се простија од Аки Рахимовски во загрепската Арена на концертот „Ваљак и пријателите: Доволно е да се каже… Аки“. Тоа без сомнение беше најемотивниот настап на „Парни ваљак“ во нивната 47-годишна музичка кариера, сосема очекувано, бидејќи тие првпат се појавија на сцената без нивниот фронтмен, пејачот Аки Рахимовски, од чија смрт мина нешто повеќе од два месеци. До самиот почеток на концертот, бендот успеа да ги чува во тајност имињата на повеќето музичари – пријателите кои наместо нивното заштитно лице и глас ги пееја хитовите на Ваљко а таа улога ја презедоа Златан Стипишиќ Џибони, Момчило Бајагиќ Бајага, Масимо Савиќ, Нина Бадриќ, Давор Гобац, Нено Белан, Перо Галиќ, Дино Јелушиќ Филип Рудан, Нермин Пушкар и синот на Аки, Кристијан Рахимовски.

Некои нови деца, всушност претежно девојчиња, пристигнаа меѓу првите во Арената, веднаш штом се отвори вратата во 19. часот и ги зазедоа првите редови од партерот. По два и пол часа концертот започна со снимка на „За малку нежност“ и фотографиите на Аки, па барем за кратко со ликот и гласот на Аки Рахимовски повторно се најде пред распродадената Арена. Бендот – Хусеин Хасанефендиќ Хус, Маријан Бркиќ Брк, Берислав Блажевиќ Беро, Зорислав Прексавец Прекси, Далибор Маринковиќ Дадо, Кристина Кресник и Ана Кабалин – го отсвиреа инструменталниот дел од оваа трогателна песна. Хус, авторот на повеќето хитови на Ваљак, прв го презеде микрофонот и со сесрдна поддршка од публиката ја отпеа „Застава“.

Овој концерт мора да биде радост и сеќавање на живот што малкумина го имале, рекол Хус.

Го следел Кики Рахимовски со „Загреб“, па гостите и песните само продолжија. Севкупно, бендот и пријателите изведоа 30. песни од богатиот опус на Ваљак создаден за речиси половина век од нивното постоење. Публиката можеше да ги слушне легендарните хитови – „Дневник“, „Време на љубовта“, „Кукла за бал“, „Молитва“, „Фати го ритамот“, „Есен во мене“, „Кога ќе ме допре“, „Во пролаз“, „Недела“, … и пееше и играше со Ваљак цел концерт.

Оваа фантастична вечер во Арената достојна за Аки, Златан Стипишиќ Џибони ја заврши нешто по полноќ со песната „Се уште мириса на неа“, а при изведбата на таа песна на Џибони на сцената му се придружија сите гости.

Извор: jutarnji.hrRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.