Еден од најголемите хитмејкери и клучна фигура во историјата на познатата издавачка куќа Мотаун, Берет Стронг, почина на 82-годишна возраст.

Авторот на безвременските хитови како „I Heard It Through the Grapevine“ од Марвин Геј, „War“ или „Papa Was a Rollin‘ Stone“ од Temptations почина вчера, а причината за смртта сè уште не е позната.

Основачот на Мотаун Бери Горди изјави дека песните на Берет Стронг биле „звучно револуционерни и го доловувале духот на времето“, додавајќи:

Берет не само што беше одличен пејач и пијанист, туку со неговиот композиторски партнер Норман Витфилд создаде неверојатен обем на работа.

Отис Вилијамс, основачот на Temptations, го коментираше заминувањето на хитмејкерот, наведувајќи дека „Берет остави неизбришлива трага во музичката историја“:

И нашето семејство Мотаун изгуби сакан брат и неверојатен композитор.

Берет Стронг е роден во Мисисипи, а пораснал во Детроит. Почнал да пее и да свири на клавир со своите четири сестри кои имале евангелска група наречена Силни сестри.

Берет имаше само 18 години кога потпиша договор со сопственикот на Motown, Бери Горди.

Со рефренот: „Најдобрите работи во животот се бесплатни, но можеш да им ги дадеш на птиците и пчелите“, песната веднаш стана огромен хит и се искачи на второто место на Billboard R&B табелата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.