Она што сите го прогнозираа се оствари. Украина е победник на Евровизија 2022. Калуш оркестра со песната Стефанија им ја донесоа победата и следната година Евросонг ќе биде во Укрaина која е зафатена со војна. Второпласирана беше Велика Британија а трета Шведска.

Слушнете ја победничката песна.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.