По точно 50 години откако  „Битлси“ се фотографираа на пешачкиот премин на Abbey Road, илјадници ентузијасти се собраа за да ја одбележат годишнината, објави Индепендент.

На обвивката на албумот за „Abbey Road“ се гледа како Џон Ленон во бела кошула ги предводи членовите на бендот, преминувајќи го пешачкиот премин, зад него е Ринго Стар, облечен во црн костум, а Пол Мекартни босоног, надвор од чекор ги следи со цигара во рака. Џорџ Харисон е најназад, облечен во син тексас, додека во позадина е паркирана Фолксваген буба.

По повод педесетгодишниот јубилеј десетици обожаватели парадираа на пешачкиот, додека истовремено се фотографираа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.