Гоца Тржан (47) и нејзиниот сопруг Радомир Раша Новаковиќ неодамна беа во клиника во Прага, сепак, пејачката не успеа повторно да забремени, што ја направи многу разочарана.

Јас дури и не знам дали сакам да се обидам повторно. Отсекогаш отворено зборував за ин витро оплодување, со цел да ги охрабрам сите парови да се борат, но веќе немам сила. Нека зборуваат некои други луѓе, не сакам повеќе – вели Гоца.

Месеци пред да одите на вонтелесно оплодување, треба да направите анализа. Тие ви земаат крв на секои неколку дена, така што резултатите треба да ги однесете на лекар, потоа повторно во лабораторија, па повторно на лекар. И сите во круг. Многумина сметаат дека процесот е лесен, но не е – додаде пејачката.

Како што објасни таа, има и бројни проблеми, како што се хормонална реакција.

Ми се случува цела да отечам, моите хормони дивеат. Отсекогаш сум бил психички силна, но ми беше многу тешко секогаш кога оплодувањето ќе пропаднеше, кога ништо не се „фаќаше“ – вели Гоца за српските медиуми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.