Ако ме погледнеш во очи е третиот албум на Тоше Проески издаден во 2002 година. Албумот е издаден на македонски и српски јазик, а токму текстовите на српската верзија се на Марина Туцаковиќ.

На овој албум се најдоа песните:

 1. Ako me pogledaš u oči (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 2. Soba za tugu (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 3. Čini (Phoebus / Esma Redzepova – Marina Tucakovic / Esma Redzepova – Manolis Vlachos)
 4. Hold me tight (Nikola Pereski – V. Vlachou – Kaan Gokman)
 5. Još jedan stepenik (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 6. Na mesto zločina (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 7. Limenka (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 8. Ledena (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 9. Meni hvala nijedno (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 10. Luda mala (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)
 11. Limenka /club mix/ (Phoebus – Marina Tucakovic – Manolis Vlachos)

Овој албум на Тоше беше прогласен за албум на годината, песната Немаш ни благодарам беше избрана за песна на годината, а тој истата година се закити со награда за најдобар машки изведувач.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.