Пејачката на познатиот југословенски и српски рок бенд Дисциплина кичме, Маринка Ѓорѓевиќ Мања, почина денеска во 51 година од животот. Веста за нејзината смрт објавен е на официјалната страница на Дисциплина кичме.

Не напушти нашата најубава Мања!Маринка Ѓорѓевиќ – кратко е напишано на страната.

Мања на групата Дисциплина кичме и се придружи после ткн. лондонска фаза на бендот, а нејзините вокали се забележани на нивните последни три албуми. Соработувала со бројни бендови од српската сцена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.