Тома Здравковиќ ќе остане запаметен како боем, поет и пејач, кој остави зад себе неколку песни кои „ја кршат душата“, и посвети многу песни на неговите љубови.

Пееше за Данка, Лилјана, Сања, Бранка, Нада, Јелена, Анѓела, Ана, Александра, Дијана, Фатима, Мирјана, Марта, но малку е познато дека најтажната песна ја посвети на една Славица, во која бил смртно заљубен.

Најтажната песна на Томо Здравковиќ е напишана и отпеана само еднаш за Славица, девојка со руса коса и сини очи. Станува збор за песната „Букет белих ружа“, која можеби не е еден од неговите најголеми хитови, но дефинитивно ја крие најтажната, згора на тоа, морничавата вистинска приказна за неговата прва љубов.

Сè почнало додека пеел во тузланскиот хотел „Бристол“ кога ја згогледал русокосата Славица и веднаш се заљубил.

Тома толку многу ја сакал Славица, што сонувал да ја ожени, но потоа открил детали за познати и непознати мажи од нејзиниот интимен живот. Тома и Славица се скарале иако имале силни чувства еден кон друг.

На мојата прва проба присуствуваа фудбалерите Драган Шекуларац и Зоран Миладиновиќ. Ме исмејуваа. Депресивно и сложено, не забележав дека Славица седеше со Зоран. Сфатив дека нешто не е во ред само кога им пријдов. Пред целото друштво, таа рече дека мора да посети некои пријатели. Што можев наместо да се согласам. Се вратив во празната соба во хотелот „Балкан“, а таа се појави дури по полноќ – изјави во една пригода Здравковиќ.

Кога пеел на црногорското крајбрежје во 1963 година, добил телеграма во која лекарот што ја лекувал Славица го известил дека е сериозно, неизлечиво болна и дека сака да го види. Кога пристигнал во Сараево, тој не можел да ја препознае, бидејќи таа изгубила триесет килограми.

Тома поради закажан настап не можел да остане со Славица, а неколку дена подоцна, добил нова телеграма во која го известиле дека таа починала.

Таа почина во Сараево, беше погребана во родниот Травник, а јас пристигнав на свежиот гроб, само за да положам букет бели рози. Седум или осум години подоцна, точно во Травник, за прв пат јавно испеав песна посветена на неа, која беше огледало на нашиот живот. Јас ја изведов песната тогаш и никогаш повеќе. Плачев, целата сала плачеше. Не беше концерт, туку опера… – изјави Тома за својата голема непрежалена љубов.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.