Стефан Ѓуриќ Раста е обвинет за лична употреба на дрога. Раперот е обвинет за кривично дело недозволено поседување дрога за лична употреба.

Тој беше во октомври, заедно со Б.Л., уапсен откако кај нив била пронајдена одредена количина сканк и кокаин. Ивана Ракошевиќ, портпарол на Вишото јавно обвинителство во Белград, кое спроведе истрага против Ѓуриќ и Б.Л., за „Танјуг“ прецизираше дека Високиот суд се прогласи за ненадлежен за овој случај и дека случајот е доставен до Првиот основен суд во Белград за кривично дело неовластено поседување наркотични средства од член 246а став 1 од Кривичниот законик.

За ова кривично дело се заканува парична казна или затвор до три години. Законот предвидува и можност за ослободување од казна, доколку сторителот открие од кого набавува дрога. Ѓуриќ и Б.Л. се во притвор од апсењето на почетокот на октомври, а нивниот притвор последен пат беше продолжен со одлука на Апелацискиот суд во Белград кон крајот на декември, а таа одлука се очекува да трае до 27 јануари, за да не го повторат делото во краток рок.

На рочиштето во обвинителството, Ѓуриќ се бранеше дека пронајдениот сканк го користел за сопствена употреба, но обвинителството не му веруваше.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.