Магазинот „Африка њуз“ објави дека легендарниот музичар од Камерун Ману Дибанго починал од коронавирус.

Имаше 86 години. Дибанго е роден во Камерун. Како виртуоз на саксофон и вибрафон, музичарот беше познат по специфичниот стил – мешавина од џез, фанк и традиционална камерунска музика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.