Легендарната британска рок-група „Лед Цепелин“ официјално ја доби судската битка што започна пред шест години кога еден калифорниски бенд покрена тужба за плагијат на светски познатата песна „Stairway to Heaven“ од 1971 година.

Врховниот суд на САД, на кој тужителите на крајот се обратија, одби да расправа за случајот, што ja остава валидна претходнаta судска одлука според која славниот бенд е навистина автор на песната што стана рок класика.

Пред шест години, судот прво разгледа тужба поднесена против британски бенд за кршење на авторските права, во која се наведува дека почетните ноти на познатата песна не биле дело на гитаристот Џими Пејџ, туку дел од песната „Бик“ на калифорнискиот бенд „Спирит“ од 60-тите години на минатиот век.

Тужбата не ја покрена американскиот бенд, туку наследниците.

Песната „Бик“ беше издадена од групата „Спирит“ во 1968 година, а авторот на песната, гитаристот на таа група Ренди Калифорнија, во неколку наврати изјави дека „Лед Цепелин“ настапил неколку пати на места каде што настапувал и „Спирит“ и дека групата можела да ја слушне песната.

Песната „Бик“ трае две минути и 37 секунди, а во песната „Лед Цепелин“ наводно се слуша една минута од таа песна на самиот почеток.

Тие момчиња заработија милиони долари, а дури и не ни рекоа„ благодарам, рече Калифорнија во 1997 година, кој почина истата година.

Музичарот чуваше многу написи во весници и стории за плагијаторство што ги натера неговите роднини да покренат судски постапки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.