Повеќе од 50.000 луѓе присуствуваа на рок концерт во Окланд, Нов Зеланд, каде што граѓаните беа изземени од правилата за физичко дистанцирање, откако државата го победи вирусот ковид-19 со строги ограничувања.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SIX60 (@six60)

Бендот Six60 свирише пред голема публика низ целата земја, а синоќешниот концерт беше финалето на турнејата и се одржа на најголемиот стадион во Окланд и се смета за најголем во светот од почетокот на пандемијата.

На концертот беа почестени војниците-музичари, а изведувачите на народот Маори беа поканети да се придружат на бендот на сцената, објави „Њујорк пост“.

Само 26 лица починаа како резултат на ковид-19 во Нов Зеланд, кој има околу пет милиони жители.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.