На приватна церемонија во Нови Сад е погребан Ѓорге Балашевиќ. Тој беше испратен само во кругот на неговото семејство без никакви верски обичаи.

На погребот свиреја неговите тамбураши а една од песните беше посветена за неговата сопруга Оливера.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.