Иван Маринковиќ е актуелен член на „Задруга 6“, а сега  неговата поранешна сопруга Гоца Тржан првпат проговори за деталите од нивниот брак и разводот. Пејачката ги опиша сите детали од нивниот тежок брачен живот, кој го уништија пороците на Иван

Гоца спризна дека Иван се опивал,  се коцкал и дека ја изгубил целата нејзина заштеда. Тоа била главната причина за раскинување на бракот со Маринковиќ, кого подоцна го тужела за неплатена алиментација.

Гоца истакна дека во текот на заедничкиот живот со Иван живеела низ пеколот, пред се поради неговите пороци – алкохолот и коцката.

Се разведовме затоа што тој е безделник кој се коцкаше и ги расфрлаше сите мои заштеди. Се разведовме затоа што беше пијан. Се разведовме затоа што ме понижуваше и правеше сцени кога беше пијан, што можат да посведочат многу наши пријатели – призна Гоца.

Таа изјавила дека сака да му помогне на Маринковиќ да се озлечи но тој не сакал.

Тоа беше невидена слабост. Се чувствував очајно, немоќно и безвредно. Не знаев каде да одам. Најчесто прибегнуваме кон емотивна уцена: „Ако не престанеш да пиеш и да се коцкаш, ќе се разведеме“. Најчесто тоа нема никаков ефект. На крајот се разведовме, фала богу. Не знам кој е вистинскиот начин. Не можете да одвлечете некого со сила и да му кажете дека мора да се лекува. Го условував.Жал ми е што го избра тој пат бидејќи мислам дека тоа не е негов пат, туку тоа е негов избор. Избрав прво да му помогнам. Кога сфатив дека не сака помош, не гледа дека има проблем, си заминав затоа што имам дете за чување. Секој што имал ваков проблем знае за што зборувам. Она што е најневеројатно во целата приказна за зависноста е тоа што родителите го минимизираат проблемот – заклучи Гоца која ужива во вториот брак со тапанарот Раша Новаковиќ, кој е 14 години помлад од неа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.