Најголемата наша музичка ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година во Хрватска, на автопатот Загреб-Липовац. Тој зад себе остави голем број на хитови кои го направија славен и популарен, а беше познат и по своите добри и хумани дела, за што беше неизмерно сакан. Неговите песни се‘ уште се слушат и пеат, а еден од неговите најголеми хитови според медиумите од регионот крие голема тага.

Според порталот објектив.рс, текстот за песната „Соба за тага“ наводно го напишал маж во затвор кој ја издржувал казната за убиството на љубовникот на неговата сопруга.

Текстот стигнал до менаџерот на Тоше, кој му предложил на пејачот да ја сними таа песна, а останатото е историја.

Сега, се одлучив така
А уште тебе те сакам
По една минута бурна
Ти мојот живот го урна
А мракот боли ко лага
И не знам зошто да станам
Зар таа соба за тага
Гледа на западна страна
Помеѓу врати и прозорци
На кревет спомени лежат
Тука се моите чекори
Но како олово тежат
Од мене што и да бараш
Јас сум на адреса стара
Помеѓу врати и прозорци
На кревет спомени лежат
Тука се моите чекори
Но како олово тежат
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе
Тука од луѓето бегам
А, ништо твое јас немам
Бар твоја сенка да видам
Во твојот шепот да бидам
А мракот боли ко лага
И не знам зошто да станам
Зар таа соба за тага
Гледа на западна страна
Помеѓу врати и прозорци
На кревет спомени лежат
Тука се моите чекори
Но како олово тежат
Од мене што и да бараш
Јас сум на адреса стара
Помеѓу врати и прозорци
На кревет спомени лежат
Тука се моите чекори
Но како олово тежат
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе
Зар таа соба за тага
Гледа на западна страна
Помеѓу врати и прозорци
На кревет спомени лежат
Тука се моите чекори
Но како олово тежат
Од мене што и да бараш
Јас сум на адреса стара
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе
Моја си замка паднав и спијам
Сите си мислат дека се кријам
Нема да пројде само од себе
Сè ме боли после тебе

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.