Британскиот пејач Елтон Џон изјави дека е можно и изводливо да се искорени СИДА-та до 2030 година, а неговата хуманитарна организација покрена нова иницијатива. Организацијата на Елтон Џон за борба против СИДА денеска лансираше тригодишен фонд, вреден 125 милиони долари, за борба против зголемената стапка на ХИВ инфекција во ранливите заедници.

Зборувајќи за Ракетниот фонд на Добро утро Америка (GMA), Џон рече:

„Имаме уште работа, но затоа го започнувам ова, навистина сакаме да ставиме крај на ситуацијата со СИДА до 2030 година, мислиме дека тоа е можно и изводливо, па сакаме само да продолжиме понатаму“.

Фондот ќе поддржи пристап до превенција и третман на ХИВ за повеќе од 1 милион луѓе, вклучително овозможување пристап до тестирање, антиретровирусна терапија и профилакса на ХИВ пред-експозиција (PrEP). Џон ја започна и „Let Your Inner Elton Out“, која ги охрабрува луѓето да ја подигнат свеста за СИДА и ХИВ на социјалните мрежи со спомнување на 76-годишната мегаѕвезда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elton John (@eltonjohn)

„Пораката е, ајде, „Пушти го твојот внатрешен Елтон надвор“, ајде да собереме пари, да го завршиме ова“, рече тој. „Ќе предизвикам некои од моите пријатели… Ќе ги предизвикам Ем Џеј Родригез, Нил Патрик Харис и ЏоЏо Сива за да видам што ќе смислат“, рече тој.

Светски познатиот пејач и текстописец зборуваше и за неговата турнеја Farewell Yellow Brick Road. Џон рече:

„Ќе биде емотивно, но не размислувам за тоа. Јас сум само концентриран на следната најдобра изведба што можам“.

Следниот месец треба да го одржи последниот концерт во Стокхолм, Шведска. Тој додаде:

„Моите синови ќе бидат на последниот концерт. Тоа ќе биде одлична можност и кој знае какво че биде чувството?“.

Тој претходно потврди дека ова дефинитивно ќе биде неговата последна турнеја, истакнувајќи дека до крајот само на оваа турнеја ќе одржи речиси 350 концерти.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.